Mideastweb: Middle East

החתונה היהודית הראשונה שלי

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

  English version

  החתונה היהודית הראשונה שלי

 רמי אסלי

רמי אסלי מספר על החוויה של חציית הקווים הדתיים בישראל. אסלי המוסלמי, שמעולם לא נכח בחתונה יהודית, הופתע לגלות כל-כך הרבה דמיון בין הטקסים של שתי הדתות. הוא משווה בין האמירות של כתבי הקודש השונים וסבור שהטקסטים האברהמיים מציגים כולם מסר של שלום.

(פורסם בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 13 בספטמבר 2007)

 

ירושלים – לפני שבוע הוזמנתי לחתונה יהודית. בתור פלסטיני ממזרח-ירושלים, זו היתה לי פעם ראשונה. חשתי רגשות מעורבים לגבי נוכחותי בטקס. שאלות כה רבות הציפו אותי – איך יגיבו אם ידעו שאני מוסלמי? האם אהיה הכבשה השחורה שם? האם יתהו למה לעזאזל באתי? הרגשות שלי היו מעורבים עד הרגע האחרון, ורק ביום החתונה עצמו החלטתי סוף-סוף ללכת. מה כבר יכול לקרות, אמרתי לעצמי; אם לא אהיה רצוי שם, אלך הביתה.

 

בכניסה לחתונה הפציץ אותי עוד מטח של שאלות: מה עלי לעשות? עד כמה הם שונים מאיתנו? מה עושים יהודים בחתונות שלהם?

 

התגברתי על ההיסוס ונכנסתי. הסדרנים מסרו לי את מספר השולחן שלי והפנו אותי לאזור קבלת הפנים. משפחות החתן והכלה היו ידידותיות מאוד ואפשר היה לחוש באושר ובשמחה שבאוויר.

 

כעבור חצי שעה הרב ביקש מאנשים להתיישב לקראת תחילת הטקס. החתן והכלה נכנסו לגן, מלווים בהוריהם. מוזיקה רכה נשמעה ברקע. בני הזוג צעדו עם הוריהם לחופה, שם חיכה להם הרב. הטקס החל. הרב קרא מהכתובה – אותו מסמך שמוסלמים חותמים עליו לפני החתונה שלהם (אצלנו הוא נקרא כאתב אל כתאב). כאשר הרב גמר לקרוא הוא ובני המשפחה בירכו את הזוג הצעיר.

 

הטקס היה שונה מחתונות מוסלמיות רק בשבירת הכוס הסמלית, המזכירה לחתן גם ברגע המאושר בחייו לא לשכוח את חורבן בית-המקדש. והמוזיקה הזכירה לנו שהגיע הזמן לריקודים, לחגיגה ולסעודה.

 

חשבתי שהיהודים והמוסלמים שונים זה מזה, אבל הנוכחות בטקס לימדה אותי על המשותף לנו. בדיוק כשם שכולנו עושים מהלכים דומים בחתונות שלנו, כך גם בחיינו. אנו קושרים בין ההיסטוריה שלנו לנישואים, לאמונה ולערכים המשותפים לנו. "מלחמות הקודש" במזרח-התיכון גורמות לנו לעתים קרובות לשכוח ששלוש הדתות האברהמיות כמעט זהות. הדתות האלו מצוות לנו מחייבות עמוקה לשלום ולאחווה. הבורות שלנו היא שגורמת לנו להיות שונים. עלינו להכיר את הצד האחר בטרם נגבש דעה. כולנו מאמינים באותו האל, למרות שאנו כותבים את שמו אחרת. אפילו המסרים שאנו מלמדים כמעט וזהים. כאילו שלבשנו את אותו המעיל, אך בצבעים שונים. מה משנה הצבע? העיקר שהמעיל נוח ומחמם בחורף.

 

הדת היא מתנתו של האל ואסור שתסלול את דרכנו להרס ולאומללות; עליה להוביל לשמחה ולאושר. כל הטקסטים המקודשים לדתות האברהמיות קוראים לשלום ולאחווה.

 

מן הקוראן:

8:63 אך אם לשלום יטו (האויבים) ונטית אליו והישען על אלוהים כי הוא השומע והיודע.

8:64 אך אם לעקוב אותך יבקשו הנה אלוהים רב לך, הוא אשר אימץ אותך בישועתו ובמאמינים ויאחד ליבותיכם. הן לו פיזרת את כל אשר בארץ יחדיו לא איחדת את ליבותיהם. ואולם אלוהים איחד אותם כי הוא גיבור וחכם.

 

מן התנ"ך:

ישעיה ב', פסוק ד': "...וכיתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה."

 

תהלים ל"ד פסוק י"ד: "סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורדפהו."

 

מן הברית החדשה:

מתי ה' פסוק ט': "אשרי רודפי שלום כי בני אלוהים יקראו."

 

איגרת אל העברים י"ב, פסוק י"ד: "רדפו את השלום עם כל אדם ואת הקדושה אשר בלעדיה לא יראה איש את האדון."

 

אגרת יעקב ג', פסוק י"ח: "ופרי הצדקה בשלום יזרע לעושי השלום."

 

עלינו להתחיל להקשיב לצד האחר. כאשר נדע יותר זה על זה, נגלה שאיננו שונים כל-כך. כולנו חולקים את אותם ערכים ואמונות.

 

# # #

 

רמי אסלי עובד ב"קומון גראונד למזרח-התיכון." המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

________________________________________________________________

 

 

אורחים  מאוגוסט 1999 :

 

 

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources

צעדים של אמון