Mideastweb: Middle East

כדורגל מפגיש ילדים

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

  English version

 כדורגל מפגיש ילדים, דבורה קליפורד

"למרות שבכל מקום בעולם יש עימותים, יש גם כדורגל," אומרת דבורה קליפורד, לשעבר מנכ"לית "כדורגל למען השלום." במאמרה מציגה קליפורד את ההצלחות והאפשרויות שפותחת התוכנית, המשנה את חי צעירים הלכודים בסכסוך הישראלי-פלסטיני ועוזרת להם להבין את ההבדלים ביניהם ולהיפגש על בסיס תחומי העניין המשותפים להם.

(פורסם בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 13  בספטמבר 2007)

 

ואדי ערה – ביומו הראשון של מחנה הדו-קיום נטו הילדים להישאר עם החברים שכבר הכירו (יהודים עם יהודים וערבים עם ערבים.) אבל ביום השני כבר החלו להיווצר חברויות חדשות והילדים יצרו מגע  זה עם זה בקבוצות מעורבות.

 

תוכנית "כדורגל למען השלום" (SFP) סיימה באחרונה את המחנה המוצלח ביותר שלה עד כה, מחנה הכדורגל השנתי השלישי לילדים ערביים ויהודים בישראל: "מחנה דו-קיום 2007." המחנה הוא מפעל משותף של אגודת מכבים ושל מרכז הכדורגל, השלום והדו-קיום של קיבוץ ברקאי. מאז 2005 מפגישה תוכנית "כדורגל למען השלום" ילדים ערביים ויהודים בישראל במחנות קיץ. המודל הייחודי שלנו לחינוך לדו-קיום מציע לילדים הזדמנות נדירה להיפגש על בסיס סדיר ושוויוני ולמצוא שפה משותפת באמצעות פעילויות שכולם נהנים מהן. הדיאלוג והפעילויות החברתיות והחינוכיות מעודדים את המשתתפים להכיר, להבין ולכבד את ההבדלים בין העמים בישראל. SFP  זורע את זרעי הכבוד, הסובלנות והשלום בקרב ילדינו וכך הוא יכול להזין ולטפח את הזרעים האלה על פני חיים שלמים.

 

המודל שלנו מתחיל במחנה כדורגל בן חמישה ימים, כולל לינה, שבו ילדים ערביים ויהודים בני 10 ו-11 מתאמנים בקבוצות כדורגל משולבות. בסתיו מצטרפות הקבוצות האלו – הנמנות עם הקבוצות המעורבות המעטות בארץ - לליגה באזור ואדי ערה.

 

מדי קיץ חוזרים המשתתפים למחנה ומשתתפים שוב בתוכנית. הילדים יכולים להישאר בתוכנית למשך תקופה של עד שבע שנים, זמן המספיק להם כדי לפתח גישה של קבלה הדדית אשר תלווה אותם כל חייהם. אנו מתכננים להרחיב את התוכנית מדי שנה, כך שמשתתפי SFP ייטלו חלק זה בחייו של זה עד גיל 17.

 

נוסף על כדורגל משתתפים הילדים גם בפעילויות חברתיות וחינוכיות רבות, שבמסגרתן הם לומדים להכיר את עצמם וזה את זה. על הפעילות החינוכית אחראית "קלידוסקופ", עמותה ישראלית המבקשת לעודד כישורים חברתיים ורגשיים, לצמצם התנהגות תוקפנית ולקדם הבנה של האחר. פעילויות אלו הותירו בילדים רושם ניכר. כאשר נשאלו "מה למדתם על עצמכם?" הורמו ידיים רבות. "למדתי שאני אוהב להשתתף בשיעור הזה," הכריז ילד אחד. "כולנו משפחה אחת," אמר משתתף נרגש אחר.

 

פעילויות חברתיות כגון שהות יומיומית בבריכה אפשרו לילדים לבלות יחד וגם נתנו להם הזדמנות לנוח מהעיסוק בכדורגל ובסכסוך היהודי-ערבי. בשלב הזה החברויות החלו לפרוח ממש. יצאנו לטיול למסגד בסח'נין ובהמשך הגענו לבית-כנסת בכפר פינס, מה שאפשר למשתתפים ללמוד על הדת ועל ההיסטוריה התרבותית של הצד האחר. הילדים גם ביקרו בגן חיות אוסטרלי אותנטי ויצאנו לרפטינג על נהר הירדן. השיעורים שלמדו בשטח ובכיתה מספקים מצע שיאפשר להם ליהנות מהזמן הזה כחברים אמיתיים.

 

כאשר הסתיים המחנה הילדים שמחו לחזור הביתה ובמקביל גם הצטערו שנגמר.

 

"אני לא רוצה שייגמר המחנה!"

"באמת למדנו המון על כמה כולנו דומים."

"אני שמח שיצא לי להכיר את הילדים מהקבוצה האחרת."

"יצא לי להכיר חברים חדשים שלא הייתי מכיר בדרך-כלל."

 

כאשר נשאלו אם הם רוצים לחזור בשנה הבאה כולם הצביעו. למרות שהצטערו להיפרד זה מזה, הם עזבו את המחנה בידיעה שישחקו שוב יחד בספטמבר, כאשר תתחיל פעילות SFP בשעות אחר-הצהרים.

 

אין גבול לפוטנציאל של SFP. למרות שבכל מקום בעולם יש עימותים, יש גם כדורגל; זה הספורט שמושך הכי הרבה צופים ושחקנים בעולם כולו. משתתפי SFP, המאוחדים באהבתם למשחק, יוצרים קשרים אורגניים שמקופלים בהם האמון והכבוד הנחוצים לדיאלוג בונה. על בסיס העיקרון המנחה הזה אנו מאמינים שהספורט יכול לשמש הן מטפורה והן מכשיר לשלום בימינו.

 

# # #

 

"כדורגל למען השלום" הוא אירגון שלא מטרות רווח, שמטרתו להפגיש ילדים באזורי עימות סביב אהבתם המשותפת לכדורגל. לאירגון, שמשרדיו נמצאים בניו-יורק, אין זיקה פוליטית, דתית או גזעית. למידע נוסף אנא בקרו ב- www.soccerforpeace.com. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

 

פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 13 בספטמבר 2007,

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

________________________________________________________________

 

 

אורחים  מאוגוסט 1999 :

 

 

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources