Middle East Logo.gif

מנהיגים דתיים רוצים להיות חלק מהפתרון ולא מהבעיה

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

 מנהיגים דתיים רוצים להיות חלק מהפתרון ולא מהבעיה

 באווה ג'אין

"בין ה-5 וה- 7 בפברואר 2007 התרחש בניו-דלהי אירוע היסטורי – משלחת רבנים בכירים מישראל ומארצות אחרות נפגשה לראשונה עם מנהיגים הינדיים מהשורה הראשונה לדיון בסדרה של נושאים, לרבות חשיבות המסורת בחיי היומיום, הדמיון וההבדלים בין שתי הדתות וקידום החינוך," מדווח באווה ג'אין. "במקביל, התקיימה פגישה נדירה ומשמעותית בין המשלחת הישראלית, ובה הרב האשכנזי הראשי לישראל יונה מצגר, לבין מנהיגים בכירים בקהילה האיסלאמית ההודית, בהנהגת נשיא האירגון הכלל-הודי של האימאמים במסגדים, מולאנה ג'מיל אחמד איליאסי."

(פורסם בשירות CGNews ב- 26 בפברואר 2007)

 מאמר 4

מנהיגים דתיים רוצים להיות חלק מהפתרון ולא מהבעיה

באווה גא'ין

 ניו-יורק – בין ה- 5 וה- 7 בפברואר 2007 התקיים בניו-דלהי אירוע היסטורי – משלחת רבנים בכירים מישראל ומארצות אחרות נפגשה לראשונה עם בכירי המנהיגים ההינדיים, לדיון במגוון נושאים – לרבות חשיבות המסורת בחיי היומיום, הדמיון וההבדלים בין שתי הדתות וקידום החינוך. הם עמדו על הערכים המשותפים להם, הוקיעו את האלימות והתחייבו להתמודד עם האתגרים שמציבים העוני והמחלות. במקביל נערך מפגש משמעותי ונדיר בין המשלחת היהודית, ובה הרב הראשי האשכנזי לישראל יונה מצגר, לבין מנהיגים בכירים בקהילה האילסאמית של הודו, בהנהגת נשיא האירגון הכלל-הודי של האימאמים במסגדים, המולאנה ג'מיל אחמד איליאסי.

הפסגה ההינדית/יהודית קבעה את הטון של שיתוף פעולה בין-דתי. "פרוטוקול שיתוף הפעולה" – הכרזה עליה חתמו הרב יונה מצגר וסוואמי דינאנדה סרסוואטי – מכירה ביסודו של דבר בערכים המשותפים של שתיים מהדתות העתיקות בעולם, המאמינות שתיהן בכוח עליון שהוא המקור האמיתי למציאות ולבריאה, ומוקיעות כל צורה של אלימות פוליטית. בפסגה הוחלט להקים ועדה קבועה ליחסים הינדים-יהודים. 

סוואמי דינאנדה סרסוואטי ציין כי "ההכרזה תהיה אבן דרך שאחרים ילכו בעקבותיה ויחקו אותה, מה שיוליד סביבה טובה יותר לכולם. תמיד האמנתי בדו-קיום בשלום. כל המסורות הדתיות צריכות לכבד ערכים משותפים ולעמוד על נושא החמלה. על מנהיגים דתיים מוטלת האחריות להנהיג את המאמינים בדרך של שלום, כדי שהעולם יהפוך למקום בטוח יותר לחיות בו." 

הרב הראשי יונה מצגר שיבח את מאמצי "המועצה העולמית למנהיגים דתיים" שאירגנה את הפסגה ואמר, כי "גם אם הדיאלוג הדתי יותר מקובל באחרונה, ההכרזה ההינדית-יהודית היא מהלך משמעותי המדגיש את הצורך בהרחבת הקרבה הבין-דתית. משך אלפי שנים התקדמנו בדרכים מקבילות, וכעת בנינו גשרים של שיתוף פעולה בין שתי הדתות. יהודים חיים בהודו יותר מאלפיים שנה, ומעולם לא סבלו מאפליה. זה דבר שאין לו אח ורע בהיסטוריה האנושית." 

עם המשלחת היהודית נמנו הרב דוד רוזן, לשעבר רבה הראשי של אירלאנד ונשיא "הוועדה היהודית הבינלאומית" המייצגת את יהדות העולם במגעיה עם דתות עולם אחרות, עודד ויינר, מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, ועוד עשרה מנהיגים יהודיים מהעולם. המשתתפים ההינדים כללו יותר מ- 30 מנהיגים בולטים של מסורות הינדיות שונות מרחבי הודו.

 הפסגה גם סיפקה מסגרת שאפשרה למנהיגים יהודיים ומוסלמים להיפגש ולדון בתפקיד המשמעותי שהדת יכולה למלא בקידום השלום במזרח-התיכון. בשאלת פלסטין, הביע מצגר צער על כך שהקהילה שלו מקיימת דיאלוג רק עם מנהיגים מוסלמים שכוחם והשפעתם מועטים. "עד כה, הנסיונות ליצור קשר עם מגזרים אחרים, שמחזיקים בכוח, העלו חרס. אבל זה לא אומר שנפסיק לנסות."

 הדיאלוג המוסלמי/יהודי הסתיים בהצהרה משותפת, שחלקים ממנה מצוטטים להלן:

 "ליהודים ולמוסלמים מסורת ומורשת משותפות. קושרים בינינו ההיסטוריה, התרבות והערכים המשותפים. מאדם ועד משה – הכול קושר בינינו. וגם לאחר מכן קרא האיסלאם למוסלמים, באמצעות ציווי הקוראן, להתייחס ליהודים כאל אהל-א-כיתאב, עם ירא אלוהים.

 "גם היהדות רואה במוסלמים אנשים המאמינים באלוהים, ודורשת להתייחס אליהם בכבוד המלא. על אף שהיחסים בין יהודים למוסלמים הושפעו בשנים האחרונות דרך קבע על-ידי גורמים פוליטיים, יש לנו היסטוריה ארוכה של יחסים טובים ובריאים בינינו. אנו מכריזים שהגיעה השעה שמנהיגים דתיים משני הצדדים ייכנסו לדיאלוג וישתמשו בהשפעתם הקולקטיבית על-מנת לעצור את שפיכת דמם של אזרחים חפים מפשע. אנו מוקיעים את ההרג ושוללים את הקיצונות ואת השימוש לרעה בדת למעשים אלימים. ההתאבדות היא מעשה אסור באיסלאם וביהדות.

 "אנו מתחייבים לעבוד יחד לקידום קדושת החיים, הצדק והשלום."

 על רקע הסכסוך הערבי-ישראלי המר והמתמשך - שגם אם הוא כרוך באדמה, יש לו קשר הדוק יותר לזהויות הדתיות של הצדדים המעורבים בו - המנהיגים המוסלמים ההודיים יכולים למלא תפקיד ייחודי בגישור על התהום. אני מאמין שמצווה על הקהילה הבינלאומית לערב אותם בתהליך, ובאמצעות "המועצה העולמית למנהיגים דתיים" אני מתחייב לגייס את הכוחות הדתיים לטובת מאמצים לקידום ההרמוניה והשלום הגלובליים.

 # # #

 * באווה ג'אין הוא מזכ"ל "פסגת המילניום לשלום עולמי של המנהיגים הדתיים והרוחניים" ושל "המועצה העולמית למנהיגים דתיים". המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

 

פורסם במקור בשירות CGNews ב- 22 בפברואר 2007, www.commongroundnews.org

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.  

________________________________________________________________

 

 

אורחים  מאוגוסט 1999 :

 

 

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East Conflict News History Israeli-Palestinian Conflict