Mideastweb: Middle East

כן לשיחות בין ישראל לסוריה, אך קודם-כול דברו על לבנון

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

  English version

 

כן לשיחות בין ישראל לסוריה, אך קודם-כול דברו על לבנון

 מייקל יאנג

"לבנון לא צריכה לשלם את מחיר הדיאלוג בין סוריה לישראל," טוען מייקל יאנג. הוא סבור שהקהילה הבינלאומית צריכה להציב לשיחות השלום תנאים שיגנו על ריבונותה של לבנון.

(פורסם בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 20 בספטמבר 2007)

ביירות – מבחינתם של לבנונים רבים, מעורבות סורית בשיחות שלום אזוריות רצויה רק אם התוצאה המעשית תהיה כבוד רב יותר לריבונותה ולעצמאותה של ארצם.

אך הלבנונים אינם אופטימיים במיוחד. הם חוששים שברגע שיתחיל המשא ומתן בין סוריה לישראל, הקהילה הבינלאומית תאבד עניין בבית-הדין הבינלאומי לחקירת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק חרירי, בפברואר 2005. סוריה עודנה החשודה העיקרית בפשע, והיא מנסה באופן שיטתי לסכל את המאמצים להקים את בית-הדין בלבנון. אף על פי שסעיף 7 של אמנת האו"ם מבסס את מעמדו של בית-הדין, שיחות השלום עם ישראל עלולות להביא להמתקת דינה של דמשק.

אלה התומכים בשיחות בין סוריה לישראל מדגישים את חשיבותה של פריצת דרך וטוענים שסוריה וישראל קרובות להסדר הרבה יותר מאשר הפלסטינים והישראלים - במידה רבה הודות למשא ומתן שהתנהל במשך שנות התשעים ולהסכמים הלא-רשמיים שהושגו בשנים האחרונות. ואולם, תומכים אלה מתעלמים דרך קבע מהאפשרות, כי יתכן שסוריה אינה יכולה להרשות לעצמה שלום. משטרו של אסד עשוי אמנם להרוויח מתהליך המשא ומתן, אך הסכם שלום לאו דווקא ישרת אותו. ככלות הכול, שלום עם ישראל יחייב את המשטר לפרק במידה ניכרת את מנגנוני הצבא והביטחון המייצבים את כוחו. האם אסד, העומד בראש משטר של מיעוט, יוכל להסכים לשלום שיפגע באמינותה של עמדתו הלאומנית-ערבית בסוריה ובאזור ואף תפגע בברית האסטרטגית הפורחת עם איראן?

אף על פי שרבים טוענים, כי האינטרס של סוריה במשא ומתן עם ישראל הוא להשיב לעצמה את רמת-הגולן, מנהיגותה הוכיחה בשנים האחרונות שמטרתה האמיתית היא המשך השליטה בלבנון. כפי שאמר פעם יצחק רבין המנוח: "מוטב כוחות סוריים בלבנון מאשר בגולן." בדרך זו הכיר בעקיפין בעובדה, שלמרות שסוריה ניהלה מו"מ על החזרת הגולן, חאפז אל-אסד המנוח גם היה להוט להבטיח את המשך שליטתו בלבנון. ולמעשה, זה בדיוק מה שקרה. מסלול המו"מ בין לבנון וישראל נטמע לחלוטין במסלול הסורי וממשל קלינטון וכל המדינות הערביות והאירופיות החשובות נתנו את ברכתם למהלך.

ועניין אחרון – אלה המקדמים את מסלול המו"מ הסורי-ישראלי אינם מציעים ערובות להגנת לבנון מפני מאמציה העיקשים של דמשק לכפות שוב את מרותה על שכנתה. בית-הדין בנושא חרירי ממשיך להוות מכשול חשוב והמוסדות הבינלאומיים לפתרון סכסוכים הציעו פתרונות מורכבים המכבדים את בית-הדין אך מבטיחים גם את מנהיגותה של סוריה. הפלפולים שלהם אינם מתחשבים בעובדה שתהליך משפטי יסודי ולגיטימי עשוי בהחלט להפנות את האצבע אל אותם מנהיגים סוריים שהם מעוניינים להגן עליהם.

לבנון לא צריכה לשלם את מחיר הדיאלוג בין סוריה לישראל; עם זאת, אין לשלול מסוריה את ההזדמנות לדבר עם ישראל. לכן הקהילה הבינלאומית צריכה להציב תנאים מסוימים לשיחות שלום אזוריות, כאלה שיאפשרו לבחון את כוונותיה של סוריה ואף יבטיחו שהיא תכבד את עצמאותה ואת ריבונותה של לבנון.

התנאי הראשון לגיבוי בינלאומי לשיחות סוריות-ישראליות צריך להיות קבלה סורית רשמית של כל החלטות האו"ם הנוגעות ללבנון, בעיקר החלטות 1559 ו- 1701, שאותן דמשק מפרה שוב ושוב. סוריה צריכה להסכים באופן מפורש לחדול מהתערבותה בענייני לבנון ומהפגיעה בגורמים שונים בארץ זו. עליה להסכים לפתוח שגרירות בביירות, מעשה שנמנעה ממנו עד כה בטענה שהלבנונים והסורים הם "עם אחד בשתי ארצות." עליה להסכים גם על גבולות הקבע בינה לבין לבנון.

סוריה צריכה גם להכריז באופן ברור כי היא תשתף פעולה עם בית-הדין החוקר את רצח חרירי. עליה להתחייב כי תשלח כל חשוד סורי ללבנון, שם יוקם בית-הדין, ולא תשפוט את החשודים בבתי-המשפט שלה, כפי שמציעים שוב ושוב הגורמים הרשמיים הסוריים. תנאים אלה מהווים כיום חלק מהחקיקה הבינלאומית, שכן סעיף 7 באמנת האו"ם מחייב את כל הצדדים לציית לבקשותיו של בית-הדין.

ברגע שימולאו תנאים אלה, מסלול שלום סורי-ישראלי יהיה רצוי ביותר. אך אין סיבה שלבנון תסלול את דרכה של סוריה להסדר. עד אשר יוסדר הנושא הזה, סביר שסוריה וישראל ידשדשו סביב-סביב בלי להתקדם באופן משמעותי.

# # #

מייקל יאנג עורך את מדור הדעות של ה"דיילי סטאר" בלבנון. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם במקור בשירות החדשות של "קומון גראונד" ב- 20 בספטמבר 2007.

הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

________________________________________________________________

 

 

אורחים  מאוגוסט 1999 :

 

 

 

שער רשת המזרח התיכון

Mideastweb Middle East

Map of Palestine Map of Israel Map of Iran Map of Syria Map of Afghanistan Jerusalem Detail Map  Map of Egypt Dictionary Middle East Recipes Jerusalem/Quds to Jericho   Israeli-Palestinian History   Middle East Countries   Detailed Iraq Map Map of Iraq Baghdad Map Iraq Iran Islam History History of Arabia   Egypt  History of Israel & Palestine  Israel-Palestine Timeline  History of Zionism Israeli-Palestinian Conflict in a Nutshell Population of Ottoman Palestine Palestinian Parties and armed Groups Middle East Maps  Hamas  MidEastWeb Middle East Master Reference and External Sources

צעדים של אמון