Mideastweb: Middle East העתיד חייב להיות טוב מהעבר

heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_ed.gif (286 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

בונים את המזרח התיכון של העתיד

 סגל וחברי קבוצת רשת המזה"ת

"לא נוכל לפתור בעיות תוך שימוש באותה דרך חשיבה שיצרה אותן" [אלברט אינשטיין]

 מבוא

 המזרח התיכון הוא ביתנו. אנו רוצים לבנות בית יפיפה, בטוח ומשגשג, בשבילנו ובשביל ילדינו. לעומת זאת, ללא שיתוף פעולה בין העמים, אין כל תקווה וחיים עבור אף אחד מאתנו. זה יכול להתרחש רק אחרי שנשנה את דרך חשיבתנו לגבי נושאים רבים. אנו חייבים להתגבר על ההשפעות של עשורים של תעמולת שנאה, איימה ופירוד. קבוצת המזרח התיכון תשתמש ברשת, באינטרנט ובאמצעי תקשורת אחרים כדי לקדם ולפרסם דו-שיח, פרוייקטים חינוכיים של אנשים-אל-אנשים, וכדי להפוך את הסובלנות, התפייסות והאנטי-אלימות ערכי מפתח בחברותינו. עבור ארגוני צדקה וקבוצות דו-שיח, רשת המזרח התיכון תהווה משאב פרסום משותף ומקום למצוא בו משאבים שיעזרו להם בעבודתם. עבור כולם, רשת המזרח התיכון תהווה שירות וכן, אנו מקווים, מקרו מידע שימושי, מעניין ומבדר. 

המטרות העיקריות של רשת המזרח התיכון הן:

           הפיכת ערכים הומניטריים לנחלת הכלל
           
בניית מציאות משותפת
           
יצירת רשת אנושי 
           
חיזוק העבודה של אחרים
           
להגיע לכולם
           
הפיכת ה"אויב" לבן-אדם
           
לעשות עתיד טוב יותר

אם אינכם מוצאים את אשר אתם מחפשים באתר הרשת שלנו, היו סבלניים. רשת המזרח התיכון ניבנת לאט. היא תמיד תהיה "בתהליכי בניה" וזהו המקום שלכם להעלות את השקפותיכם, לחלוק במחשבותיכם ולעזור לחולל שינוי. אנא צרו אתנו קשר אם אתם יכולים לעזור.

הפיכת ערכים הומניטריים לנחלת הכלל

מספר אנשים מקרב העמים שלנו לומדו לשנוא אחד את השני במהלך שנים רבות. הם אינם שומעים הרבה דברים במערכת בתי הספר או התקשורת שפועלים לשנות את התפיסות הללו. פרוייקטים שיתופיים, ואפילו מגעים עם ה"אויב", נחשבים חשודים. הם אינם מקובלים בקרב רוב האנשים. המצב מוחמר ע"י  בורות המופצת בדרכי התקשורת, וסטריאוטיפים גזעניים לגבי התרבות של ה"אויב". דיאטה מתמדת של שנאה גרמה לכולנו בעיות עיכול בחשיבה. שנים של מאבק לאומי הפכו את האלימות והאסרטיביות לערכים עליונים בחברות מזרח-תיכוניות רבות. מהו הדימוי שלנו של ה"האדם ה 'גבר'?" מהו הדימוי שלנו של ה"אויב?" חייב שיעשה מאמץ אדיר כדי להפוך את הדימוי שלנו של שכנינו לאנושי, וכדי להפוך את הסובלנות, אי-האלימות ויחסי השכנות לערכים מקובלים ונורמות התנהגות באזור זה.

בניית מציאות משותפת

בידוד ושנים של מאבק בנו חומה בין שני העמים. כל עם חי במימד ומציאות שונים, עם היסטוריה שונה ונק' ראות שונה על האירועים בהווה, שכן המידע שהם מקבלים הוא שונה. אתר רשת המזה"ת לדו-קיום יעזור לשבור את חומת הניתוק, וליצור מציאות משותפת ובסיס להבנה משותפת, ע"י הספקת מקורות היסטוריה וחדשות מאוזנים, בנוסף לקשת של השקפות. המידע יהיה יקר ערך לסטודנטים של המאבק, לצופים מעונינים וכן לאזרחי המזה"ת.

 בניית רשת אנושית

קשרי אנוש בין אנשים בארצות שונות של המזה"ת, על אף המחסומים הפיזיים הפסיכולוגיים ומחסום השפה, הם מרכיב חיוני בבניית הדו-קיום. קשרים ראשוניים להתפייסות פוליטיקאים, למעשה אינם יכולים להיווצר יש מאין. במזה"ת, הן חוזי השלום עם מצרים, והן תהליכי השלום עם הפלשטינאים, קודמו ע"י קשרים לא פורמליים של ארגונים מתנדבים ופגישות ברמות שונות של אנשים בעלי רקע אקדמאי. תמיכה מושרשת של התפייסות חייבת להיווצר בכדי לזכות בהסכמה רווחת. אפילו לאחר שנחתם השלום הרשמי, חייבת שתהיה "רשת תמיכה" שתעזור להפוך אותו למציאות.

 עושה-שלום ותיק הביר זאת פעם כך:

בכל מאבק, ההיסטוריה תספק בסופו של דבר הזדמנות לפתרון ברמה הפוליטית. כאשר זה קורה, עלינו להיות מוכנים עם רשת של קשרי אנוש בין הקבוצות, שיכולה לעבוד יחד כדי ליישם את הפתרון הפוליטי ולגרום לו להצליח.

רשת המזה"ת תעזור לבנות כזו רשת באמצעות קשרי דואר אלקטרוני ופנים מול פנים, בין יחידם וקבוצות.

חיזוק עבודתם של אחרים

רשת המזה"ת תעזור ביצירת דו-שיח, ותקדם חינוך לדו-קיום ע"י הספקת פרסום לפרויקטים מסוג זה, ומשאבים: משחקים ומידע  עבור חינוך, מידע לגבי היכן ניתן למצוא שותפים לדו-שיח, נושאים ועצות לגבי כיצד מקימים פרויקט דו-שיח ו עלון חדשות עבור קבוצות דו-שיח. כמו כן אנו נפרסם מאמרים, שירים וכל סוג של חומר שנוצר ע"י פרויקטים לאנשים צעירים, המקדמים חינוך לדו-קיום ודו-שיח.

להגיע לכולם

מיזמי חינוך ודו-שיח רבים, וכן ארגונים בין-אמונתיים, עושים עבודה נהדרת הן במזה"ת והן בחו"ל. ערכם של מיזמים אלו כמודלים לשיתוף פעולה, לדרך בה אנשים צריכים להתנהג כשכנים, יוכפל בהרבה אם הציבור הכולל ידע עליהם. כמה פעמים ביום אתם שומעים על קוקה-קולה? כמה פעמים בחודש אתם שומעים על אלימות במזה"ת? עכשיו חישבו על מספר הפעמים בהן שומע האדם הממוצע על מאמצי שיתוף הפעולה במזה"ת. כמה פרוייקטים כאלה אתם מכירים? אם אתם חיים במזה"ת, סביר להניח שתזכרו יותר שמות של מלחמות ואסונות. זהו דבר אחד שעלינו לשנות.

בכדי לשנות גישות, עלינו להביא את המסר שלנו לקהל רחב. האינטרנט היא רק אמצעי אחד לעשיה כזו הזול ביותר. כדי להגיע לקהל מסיבי עלינו:

להיות נייטראלים אל לנו להיות סוכנים או דוברים של צד זה או אחר. רשת המזה"ת נבנית ע"י אנשים מכל האמונות, ומארצות רבות ומגוונות. כולנו מאוחדים תחת הערכים המשותפים של הגינות, חוסר-אלימות וכיבוד שכנינו. כאשר אנו עוסקים ברשת המזה"ת אנו מנסים להשאיר מאחור, ככל האפשר, את דעותינו לגבי אי-אילו מאבקים, והיגמל מההרגל של מציאת האשמים. אנו נפרסם השקפות שונות כל עוד הם כנות, מוצגות היטב, מיודעות ומוצגות בדרך שאינה מסיתה.

להיות שימושיים ומעניינים אין ברשותנו קהל שבוי. אנשים יבואו אלינו אך ורק אם נספק להם משהו שהם רוצים או צריכים: חדשות, מידע לגבי הזדמנויות עסקיות ובידור.

לפרסם את אתר האינטרנט שלנו רשת המזה"ת אינה רק אתר המספר על עבודתם של ארגונים. היא ברובה העבודה עצמה. אנו נשקיע סכומים מכובדים במשיכת אנשים אל רשת המזה"ת, כך שה החומר המוצג באתר זה יראה ע"י אלפי אנשים בכל חודש.

הפיכת ה"אויב" לאנושי

ה "אויב" מקבל ממדים שטניים בכל מאבק. כל צד עלול לדמיין את השני עם קרניים וזנב מחודד. האויב עלול להיתפס כמעורב בטרור וסדיזם במשך רוב חייו. במציאות, האויב הוא אנשים דומים למדי לאויבם. הם (אנו) אוכלים, מתחתנים, מגדלים ילדים ומפתחים תקוות לגבי העתיד. יש להם הארות, כשרונות וחולשות. הם מתאבלים על אובדן אהובים. הם קוראים ספרים ונהנים מבדיחה טובה מדי פעם. אמיתות פשוטות אלו חייבות להגיע לביתם של כל הצדדים בכל מאבק דרך קשרים אישיים, שיחות חולין, בדיחות, סיפורים על אבדות וטרגדיות אישיות, שמחות והתאכזבויות, דרך עבודה, אכילה והירגעות במשותף וכן דרך חשיפה לתרבות וחוכמה של אחרים.

רשת המזה"ת תעזור לחבר שפה משותפת וכבוד לשכנים ע"י הצגת היבטים מחיי התרבות והאמונה של עמים שונים במזה"ת. כך נעזור להסיר את גורם הזרות והניכור מתרבויות אחרות, ניתן כבוד לדרשות של שלום והגינות המשותפות לכל הדתות הגדולות וכן נעזור להניע אנשים ללמוד עוד על שכניהם. תרבות מכווית, ארכיטקטורה מירדן וסיפורים ואגדות מישראל, פלשתין ומצרים יעשירו את הידע של כולנו. כמו כן נעזור לאנשים ללמוד אחד על השני באמצעות מגעים אישיים, עבודה בצוותא ושיתוך אחרים בחיינו ומחשבותינו.

 העתיד חייב להיות טוב מהעבר

 המזה"ת הוא ביתנו, הבית של עמים רבים. רובנו ילדיו של אברהם ברוחנו וכן לפי הדתות שלנו. אם נלמד לחיות יחדיו, ביתנו יוכל להיות יפה. ניתן לבנותו בהדר, תוך שימוש בחוכמה וכישורים של עמינו ליצירת חיים טובים לנו ולילדנו. ניתן להעשיר את חיינו באמצעות ריבוי התרבויות וההיסטריות של עמינו. זו צריכה להיות מטרתם של כל חברי רשת המזה"ת. העבר יכול לשמש משאב עצום. הבה נבין את העבר, נחוש אחד את כאבו וגאוותו של השני, אך הבה נשאיר את החלקים הרעים מאחור. הבה נקדיש את האנרגיות והמשאבים המועטים שלנו לבניית עתיד ביחד.

אנא הפיצו את המסר ע"י קישור לאתר זה, והפיצו אותו בדואר האלקטרוני ובדפוס. ספרו לאנשים כיצד למצוא אותנו:

http://www.mideastweb.org/hebrew.htm

:contactus.htm

אורחים  מאוגוסט 1999 :

 

 

 

Middle East Gateway

רשת המזרח התיכון לדו-קיום בעברית