Mideastweb: Middle East

נקמה רצח ומה שביניהם; שרון ועראפאת.

גשר

ירושלים

Maps

English


heb_home_but.gif (266 bytes)

English

heb_but_goal.gif (300 bytes)

Send Us Mail

heb_but_bereaved_par.gif (329 bytes)

heb_but_ed.gif (286 bytes)

נקמה רצח ומה שביניהם; שרון ועראפאת.

יצחק פרנקנטל

הפלסטינאים והישראלים מצויים במעגל רציחות ונקמות. קיים ההבדל מהותי בין נקמה לרצח. נקמה היא הענשת הרוצח על הרצח שביצע, מאידך הענשת ציבור שלם כתגובה לפיגוע או רצח, איננה נקמה אלא רצח לשמו. לצערי, אנחנו עדים כמעט כמעשה יומי, למצב בו צה"ל כצבא שלי פועל מתוך נקמה, ובכך מעניש אוכלוסייה שלמה, גורם לייאוש, לנקמה, לרצח ולשנאה.הפלסטינאים מצדם, כמעשה ייאוש, מבצעים נקמה באוכלוסייה הישראלית, ורוצחים אנשים חפים מפשע.

חובה עלינו לשאול את עצמנו; האם אמנם אנחנו כאוכלוסייה ישראלית המאפשרת לממשלותיה מאז 1967 להמשיך ולשלוט על עם אחר, אכן חפים מפשע? הריגתם של למעלה מ- 3,000 פלסטינאים, ביניהם נשים, ילדים וזקנים על ידי כוחות הביטחון של ישראל וכן על ידי טרוריסטים יהודיים שנתפסו לאחרונה בידי כוחות הביטחון הישראלים, הוא המניע המרכזי הגורם לאוכלוסייה הפלסטינאית להיות מיואשת ולבצע פיגועי טרור.

אוכלוסיות האזור חייבות להעלות שאלות מהותיות. אכן, נורא ואיום הוא הכיבוש; אכן, נורא ואיום הוא ההרג הישראלי, אך האם זוהי "נקמה" אשר מבצעים הפלסטינאים בציבור הישראלי או האם זהו פשוט "רצח"?

אילו היו הפלסטינאים נוקמים בצורה אמיתית, הם היו מחפשים את רוצחי אחיהם והורגים אותם. מה שקורה בישראל בפועל הוא שאנשים חפים מפשע, אזרחים תמימים נרצחים. אך באותה נשימה, יש לשאול את מדינת ישראל את אותה השאלה. האם ישראל פוגעת רק במי שפוגע או משמש "פצצה מהלכת" או האם היא גם פוגעת בחפים מפשע? וכי אז אין למעשה הבדל בין הרוצחים הפלסטינאים לרוצחים הישראלים.

עלינו להבחין בין הצורך הישראלי לביטחון, ובין הצורך הפלסטינאי לעצמאות.

במעשי ישראל קיימים כל המרכיבים ליצירת כאוס וליצירת מוטיבציה פלסטינאית לפגוע בישראלים. הפעולות שישראל מבצעת לא רק שאינן מביאות ביטחון לישראלים, אלא אף משמשות גנרטור רב עוצמה ליצור מתאבדים פוטנציאליים. במעשי הפלסטינאים קיימים כל המרכיבים למניעת קבלתם מדינה פלסטינאית. נראה כי מדינות רבות בעולם ובראשם ארה"ב, רואות בפלסטינאים ציבור שאינו ראוי לקיים מדינה, רואים בפלסטינאים עם שהטרור משמש יסוד למהותו, ולכן אינו זכאי למדינה.

האם שרון ועראפאת אינם מבינים את שאני מבין? אין ספק שהם מבינים זאת טוב ממני. אני כאזרח קטן גם מבין את מניעיהם. שרון מונע בכוח אמונתו כי ירדן היא המדינה הפלסטינאית, וכי ישראל צריכה להשתרע מהים ועד הירדן. אני מניח כי לדעתו עלינו לגרום לייאוש עמוק בקרב הפלסטינאים ולהביאם למצב בו יעזבו רבים מהם את האזור מתוך ייאוש. שרון חש צורך להרוויח זמן, ומצדו כמה מאות הרוגים ישראלים ופלסטינאים כל שנה אינו דבר נורא. הרי אם תקום מדינת פלסטין אליבא דשרון, כי אז הסיכון יהא לעשרות אלפי ישראלים, ולכן מוטב היום לאבד כמה מאות ישראלים מאשר כמה עשרות אלפים בעתיד. מסיבה זו, בזמן "ההודנה" (הפסקת האש), המשיך שרון במדיניות החיסולים והצית את האזור, כפי שעשה גם בעת ביקורו בהר הבית בספטמבר 2000. עראפאת מונע בכוח הבנתו כי ישראל אינה מוכנה לתת לפלסטינאים להקים מדינה לפי מתווה קלינטון, וכי אינה מוכנה לתת את הריבונות בהר הבית לפלסטינאים. לכן, הוא פועל נגד ישראל, בין אם בצורה אקטיבית; ייזום פעולות נגד הישראלים, ובין אם בצורה פסיבית; עצימת עין מול אלו הפועלים נגד ישראל.

בין השניים יש גם הרבה מהשותף:

שרון כמנהיג ימני יכול להוביל מהלך קשה וכואב של פינוי חלק מההתנחלויות, ולהביא לשלום בתמיכת השמאל הישראלי. קיימות שאלות שאין עליהן כרגע מענה; האם לאור הנורמות הציבוריות הערמומיות והעכורות שלו, יודח שרון מראשות הממשלה? האם שרון מוכן לתמוך בהקמת מדינה פלסטינאית אשר תהיה מקובלת על רוב מדינות העולם?

מתוך הכרות אישית עם עראפאת, ידוע לי שכמנהיג בעל תמיכה רחבה בקרב הפלסטינאים הוא מסוגל וגם רוצה, להוביל את עמו לפיוס היסטורי על בסיס דרך רבין ומתווה קלינטון וכן קבלת ריבונות על הר הבית. אך כל זמן שאין לו מדינה, עראפאת איננו מוכן לגרום למלחמת אחים, כדרישת ישראל להיות "בן גוריון" ולעשות "אלטלנה".

שניהם, שרון ועראפאת טועים ומטעים. ההבדל ביניהם, שהאחד בעל אמצעים – שרון, והשני אין לו מה להפסיד – עראפאת. סביר כי ההיסטוריה תשפוט את שניהם לשלילה.

מדינה פלסטינאית תקום, אין דרך אחרת, ומדיניות שרון תתועד בזיכרון ההיסטורי כמוטעית, אך הציבור הישראלי ישכח את מחדלי שרון כפי שהציבור שוכח כל דבר.עראפאת ייזכר כמנהיג שניסה ולא הצליח. ליבי ליבי על החללים משני הצדדים...

יצחק פרנקנטל – אביו של אריק הי"ד שנחטף ונרצח על כי אין שלום.

אוגוסט 2003

 

 

 

אורחים  מאוגוסט 1999 :

Middle East Gateway

רשת המזרח התיכון לדו-קיום בעברית